Вітас Луцкус
Проект: «Exhibition»
Вітас Луцкус – легенда литовської фотографії, ще за життя його роботи експонувалися дуже рідко. Фотографувати він почав не маючи ще й 20 років і був у активному творчому процесі до самої трагічної загибелі у 1987 році. Парадоксально, що, не зважаючи на велику активність і продуктивність (цикли його фотографій складаються з сотні або й двох сотень робіт), творчість фотографа, митця, мандрівника, яка високо оцінюється професіоналами, ще мало знайома широким колам: і тому, що В. Луцкус полишив активну діяльність у Спілці фотомитців Литви, обрав індивідуальний шлях, і тому, що до самої трагічної загибелі він створював роботи, які не підпорядковувалися тогочасним рамкам.
Створив цикли фотографій «Колеги», «Міми» (1971 – 1985), «Перевезення биків з острова на сушу – Естонія», «У Тбілісі» (1981), «В Азербайджані» (1981), «У Башкірії» (1981), «В Алтайському краї» (1985), «Погляд на старовинну фотографію» (1971 – 1985), В. Луцкус віддрукував і склеів у п’ять альбомів: «Враження», «Родичі та колеги», «Азербайджан, Башкірія», «Естонія, Грузія, Алтай» і «Погляд на стару фотографію», але жодний з них так і не з’являється. У 1987 р. він розпочинає новий, «початий – незакінчений» цикл трагічної загибелі «На білому фоні».
Вітас Луцкус – засновник концептуальної фотографії у Литві. Але він відрізняється від інших концептуалістів. Почавши з репортерської фотографії, митець залишився вірний їй і в художніх пошуках. У багатьох його циклах, де є бажання досягнути лише концептуальної мети, матеріали взяті з самого життя, а їх герої: селяни, діти міста, випадкові перехожі. Тому слід цього фотомайстра залишився всюди: у репортажі, портреті, сюрреалістичнiй фотографії. В. Луцкус – один з творців литовської школи фотографії, який зумів органічно поєднати дві зовсім протилежні основи: документальну реалістичність і сміливу вигадку.
На вистаці, що відкривається у Києві, вперше в Україні експонуватиметься майже два десятка творів автора, якого часто називають генієм фотографії, і роботи якого посщастило бачити небагатьом, тому що не зважаючи на активний творчий шлях, перелік виставок В. Луцкуса вміщується до двох рядків: виставки у Москві й Таліні, одна виставка та фрагментарний перегляд фотомонтажів у Вільнюсі.